Логопедичний сайт Логопедична школа Альони Король

Поради психолога

Формуємо у дитини уявлення про відносність добра і зла на прикладі казки «Червона Шапочка»

Всі ми звикли, що в казці добро завжди перемагає зло. Однак дітям важливо усвідомити, що в реальному житті деякі речі – відносні. І що для однієї людини – добро, для іншого може виявитися злом. Аналіз казок надасть дитині можливість розглядати казкові події з різних сторін.

Для наочного прикладу розглянемо всім відому казку Шарля Перо «Червона Шапочка». На перший погляд – вседуже просто і вже відомо, от тільки якщо поміркувати над деталями казки, можна відкрити багато цікавого і несподіваного. Можна провести бесіду за змістом казки наступним чином.

Приклади проблемних питань, використовуючи які батьки разом з дітьми зможуть подивитися на добре знайому казку під іншим кутом.

  • Як Ви думаєте, Червона Шапочка негативний чи позитивний персонаж? Чому ви так вважаєте? Чи завжди її вчинки правильні? Чи можна розповідати незнайомим людям про свою сім'ю і свої плани?
  • Якщо Червона Шапочка ходила далеко одна, значить, вона була досить дорослою. Тобто мама неодноразово розповідала їй, як поводитися з незнайомцями. Отже, чи правильно вона вчинила, розповівши про свою сім'ю? А як слід було вчинити?
  • Тепер давайте згадаємо про Вовка. Пам'ятаєте, він перетворився на Червону Шапочку і постукав у двері бабусиного будинку. Бабуся, почувши, що це її внучка, відразу ж розповіла, як відкриваються двері. Чому ж бабуся не зрозуміла, що це не її внучка? Згадайте казку «Вовк і семеро козенят». Коли Вовк пробував заспівати пісеньку тоненьким маминим голоском, козенята відразу розпізнали, що співає не їхня мама.
  • А якщо ви телефонуєте до своїх бабусь або дідусям, чи відразу вони впізнають ваш голос? Чому? Адже ви часто провідуєте своїх рідних, спілкуєтеся з ними, і вони дуже добре пам'ятають ваш голос. То чому ж бабуся Червоної Шапочки не розгледіла Вовка? Напевно, Червона Шапочка не так часто провідувала свою бабусю, тому вона і обізналася. Чи добре чинила Червона Шапочка, рідко відвідуючи свою бабусю?
  • Як ви вважаєте, Вовк – негативний чи позитивний персонаж? Чому він з'їв бабусю і внучку? Звичайно, Вовк був дуже голодний. Швидше за все ви також не можете довго терпіти, коли голодні. Є бажання, які ми можемо і повинні контролювати. Наприклад, вам дуже сподобалася іграшка приятеля. Чи можна її забрати собі? Є такі бажання, які дуже важко контролювати. Це бажання поїсти, напитися води, поспати. А якщо Вовк захотів поїсти, хіба він поганий?
  • Але хіба можна задовольняти свої бажання будь-яким способом? Коли людина голодна, правильно буде, якщо вона вкраде їжу? Як мав вчинити Вовк, щоб вгамувати голод? Як Вовк міг заробити собі на обід? Можливо, якби він запропонував свою допомогу дівчинці або бабусі, вони б з радістю його нагодували.
  • А якими персонажами були дроворуби? Дійсно, вони допомогли бабусі і внучці. Це дуже добре, адже людське життя – це найцінніше. Але дроворуби вбили Вовка. А як слід було вчинити, щоб усі залишилися живі? Адже Вовка могли зв'язати і віднести до лікаря, який міг зробити операцію і всіх врятувати.
  • А як називається лікар, який лікує тварин? Є люди, які допомагають тваринам, піклуються про них. Адже тварини не розуміють, що добре, а що погано. Вони часто стають агресивними саме тому, що до них погано ставляться люди, ображають їх.

Таким чином, можна обговорити будь-яку казку. Головне, вчити дітей розуміти, де добро, а де зло, який вчинок хороший, а який – поганий. Також дуже важливо навчати дітей толерантно ставитися до інших, адже ідеальних людей немає. Кожен має певні слабкості, тому необхідно розуміти один одного і вміти пробачати помилки. І тільки ми, дорослі, можемо навчити дітей правильно ставитися до своїх і до чужих помилок.

Бажаєте створити терапевтичну казку для дитини? Дізнайтесь Як? Коли? Про що? тут.

Теги: Поради психолога

Знайти логопеда

Знайти

Публікація на сайті

Бажаєте додати матеріал на сайт?

Публікація

Розсилка

Бажаєте бути в курсі всіх новин?

Написати нам