Логопедичний сайт Логопедична школа Альони Король

Артикуляційна гімнастика

Як зацікавити дитину та мотивувати до виконання артикуляційних вправ

Дитина не хоче виконувати артикуляційні вправи? Часто дітям набридає щоденно одноманітно робити артикуляційну гімнастику перед дзеркалом. Та ще й буває важко всадити їх хоч на хвилину та зосередити під час виконання завдань. Як же зацікавити малечу та мотивувати до виконання артикуляційних вправ – читайте далі.

Організаційні моменти артикуляційної гімнастики

Перед початком занять дорослий повинен сам ознайомитись з правилами артикуляційної гімнастики, з переліком артикуляційних вправ, особливостями їх виконання та потренуватись «на собі».

 • Правила артикуляційної гімнастики тут.
 • Артикуляційні вправи для язика тут.
 • Артикуляційні вправи для губ тут.
 • Артикуляційні вправи для нижньої щелепи тут.

Виконайте з дитиною невеличку зарядку. Розкажіть, що зарядку можна робити не лише зі своїми ручками, ніжками, а й з ротиком (губками, щічками, язичком) для того, щоб язичок був слухняним та чітко вимовляв усі звуки та слова.

Перед розучуванням артикуляційних вправ слід ознайомити дитину з будовою органів артикуляційного апарату.

 • Про будову артикуляційного апарату читайте тут.
 • Подивитись перелік логопедичних ігор для ознайомлення з органами артикуляційного апарату можна тут.
 • Як виявити дефекти в будові органів мовлення в домашніх умовах читайте тут.

Повідомте, що кожна вправа для ротика має свою назву (лопатка, хоботок, жабка тощо). Покажіть малюку картинки (або іграшки) з відповідним зображенням.

Потренуйтесь виконувати вправи перед дзеркалом. Для початку показуйте вправу «на собі». Далі нехай малюк за вами повторить, дивлячись у дзеркало, потім виконає вправу без дзеркала. Якщо самостійно виконати вправу не вдається (наприклад, у дитини не виходить розтягнути губи в широку посмішку як у вправі «Жабка»), можна допомогти їй своїми пальцями (наприклад, покласти два пальці на кутики ротика і злегка розтягнути їх в обидва боки до досягнення правильного артикуляційного укладу). 

 • Про те, як виробити в дитини правильну артикуляцію, читайте тут.

Переходити до логопедичних ігор можна лише після того, як дитина самостійно навчиться правильно, точно та в повному обсязі повторювати всі рухи, які ви їй показуєте перед дзеркалом.

Мотиваційна логопедична гра

Домовтесь з дитиною пограти у таку логопедичну гру: щоразу, як дитина побачить предмет, назва якого збігається з назвою артикуляційної вправи, вона виконає її 5 або 10 разів (в залежності від можливостей, настрою, темпераменту дитини тощо). Рахувати зручно на пальцях однієї або двох рук – так дитина наглядно бачить, скільки ще разів їй залишилось виконати вправу. Виконуючи артикуляційні вправи, чергуйте напруження та розслаблення.

Увага! Використовуйте іграшки, режимні моменти, прогулянки тощо для того, щоб обіграти артикуляційні вправи і мотивувати дитину до їх виконання.

Варіанти виконання артикуляційних вправ

 • У зоопарку

Збираючись на прогулянку до зоопарку, не втрачайте можливість додатково потренувати м’язи артикуляційного апарату. При зустрічі з відповідними тваринками виконайте вправи для губ «Хоботок»,  «Жабка» (кожну вправу окремо, а потім почергове їх виконання «Хоботок-Жабка»), «Зупини коня», «Мавпеня»; вправи для язика «Коник», «Злий пес»; вправу для нижньої щелепи «Бегемот».

 • На дитячому майданчику

Зібрались на прогулянку? Чудова нагода для відпрацювання артикуляційних вправ. По дорозі побачили будівельний майданчик? Пригадайте артикуляційну вправу для нижньої щелепи «Підйомний кран». Майданчик знаходиться за огорожею? Виконуємо вправу для губ «Парканчик». Ідете гратись у пісочницю? Вправа для язика «Лопатка» стане вам у нагоді. А якщо візьмете з дому голку, то ще й можна виконати вправу для язика «Голочка» та потренувати почергове виконання двох вправ: «Лопатки» і «Голочки». Готуєтесь з’їжджати з гірки та гойдатись на гойдалці? Налаштуватись вам допоможуть відповідні артикуляційні вправи для язика «Гойдалка» та «Гірка».

 • У бабусі

Приїхавши у гості до бабусі, не забудьте про такі корисні артикуляційні вправи для нижньої щелепи як «Корівка», «Міцний горішок», а побачивши барана, виконайте вправу «Вперта щелепа». Також у нагоді стануть артикуляційні вправи для губ «Кролик», «Каченя», «Вареник», «Парканчик», «Беззуба бабця», «Хустинка», «Зупини коня», «Злий пес». Хочете попоїсти смачних ягід, пригадайте вправу для губ «Ласунчик». Йдете у ліс по гриби? Як же тут не потренуватись виконувати таку корисну вправу як «Грибочок»?

 • Під час режимних моментів

Протягом дня шукайте вдалу можливість та виконуйте такі вправи для язика: перед або після прийому їжі «Трубочка», «Смачне варення», «Чашечка»; у ванній кімнаті «Чистимо зубки», «Гребінець»; за нагоди «Годинник», «Барабан». Доречні артикуляційні вправи для губ: «Полоскання», «Олівець», «Вареник» та для нижньої щелепи: «Шухляда».

 • Під час ігор

Усі діти полюбляють грати у піжмурки. У цю гру можна також пограти і з застосуванням артикуляційних вправ, а саме виконати артикуляційні вправи із заплющеними очима. Адже часто із заплющеними очима дітям легше зосередитися на рухах мовленнєвих органів і контролювати їх. Приклади артикуляційних вправ із заплющеними очима знахожяться тут.

До виконання артикуляційних вправ слід поставитись із усією серйозністю. Адже для того, щоб дитина навчилась правильно вимовляти звуки рідної мови, часто буває достатньо старанно та регулярно проводити артикуляційну гімнастику, а також звертати увагу дитини на правильну вимову звука, тобто показувати його правильну артикуляцію.

Теги: Артикуляційні вправи, Логопедичні ігри та вправи, Поради логопеда

Читайте також:

Знайти логопеда

Знайти

Публікація на сайті

Бажаєте додати матеріал на сайт?

Публікація

Розсилка

Бажаєте бути в курсі всіх новин?

Написати нам